Oblikovne rešitve in predlogi celostne grafične podobe Evropske pravne fakultete.
Evropska pravna fakulteta (EVRO-PF) je samostojni in zasebni visokošolski zavod. Sedež fakultete je v središču Nove Gorice, na elitni lokaciji v Ljubljani, na Cankarjevem nabrežju 11, pa ima posebno študijsko enoto – Urbani kampus Ljubljana. Odlikuje jo izjemen akademski zbor profesorjev. Fakulteta izobražuje in pripravlja študente za poklice sodnik, odvetnik, tožilec, notar in pravobranilec.
Znak – simbol in logotip
V povezavi s tehtnico se meč nanaša na pravosodje, ločuje dobro od zla, kaznuje krivca in je tradicionalni atribut pravičnosti. Tehtnica predstavlja pravico, pravičnost mere, red, previdnost in ravnotežje. Njena funkcija je tehtati dejanja. V povezavi z mečem rečemo, da je tehtnica ‚Pravica v družbi z resnico‘. Trak – preveza za oči – ponazarja, da Justicija (rimsko poosebljenje pravice, boginje prava) ni naklonjena nikomur in da ne pozna tistih, ki jim sodi.
Simbol, ki predstavlja predvsem ključ in kratico imena smo postavili na krog, ki preprečuje statičnost znaka, saj ves čas ustvarja koncentrično gibanje. Zrcaljena ‚okrogla poteza‘ črke P deluje kot barvni akcent in pritegne pogled. A le za kratek čas. Brez njega ne bi bilo ključa in tudi ne preveze za oči. Akcent skupaj s sloganom ali navedbo lokacije poskrbi, da znak ni akromatičen. Uporabljena je barva magenta, katere ime se je uveljavilo šele v zadnjem stoletju in izhaja iz imena severnoitalijanskega mesta. Magenta je osnovna barva pri subtraktivnem mešanju barv. Kot je fakulteta osnova izobraževanja. Magenta je najbližja purpurni ali škrlatni, ki jo opisujemo kot ‚dragoceno‘. Ker je žareča, je dobro vidna na črni in tudi na beli podlagi. Je aktivna. In aktivnost se lepo spaja z dinamičnim ravnovesjem, ki ga v znaku na eni strani ustvarja krog, na drugi pa logotip. Intervali med tremi črtami (besedami) v logotipu ustvarjajo gibanje tudi na desni strani znaka. S ponavljanjem ‚črt‘ na desni pa dosežemo enotnost kompozicije.
Uporaba modernistične črkovne vrste helvetica je nekako logična vizualna posledica. Gre za črkovno vrsto, ki jo je leta 1957 v Švici oblikoval Max Miedinger, poimenovano po tej državi. Z njo je želel ustvariti črkovno vrsto, ki ne izraža ničesar. Pri njej je zanimiva le vsebina in ne oblika. Predstavlja švicarski mednarodni slog oblikovanja, ki zagovarja vse delo na mreži in asimetrične poravnave in delujejo moderno.
Pod logotipom je belina, ki ustvarja premor med njim in pozicijskim sloganom. Namesto njega lahko tam stoji navedba lokacije (Urbani kampus Ljubljana). Pozicijski slogan LEX FERENDA. To je latinski izraz za ‚zakon prihodnosti‘ oziroma za ‚pravo, kot bi naj bilo‘. Dobeseden pomen slogana se odlično ujema z vizijo fakultete in tudi našimi pogledi na vizualno podobo te ustanove.
Kot pomembni gradniki CGP nastopajo grafizmi, ki imajo vsi svoj določen pomen. Tri črte ponazarjajo tri črte (besede) v logotipu. Transcendentno izkušnjo ponazarjata zlivanje rdečega kroga s figurami na monokromatičnih fotografijah.
S celostno grafično podobo sem želel poglobiti pogled v vsebino na racionalni ravni.
— Marko Marinšek
Tip // Znaki in logotipi, Vizualne identitete